Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu postaje „Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku“
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pokreće projekt Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku kojim će, predstavljanjem tematskih vrijednih ostvarenja iz svojega fonda, povezati korisnike i širu javnost s organizacijama i društvima uključenim u zaštitu i očuvanje naših prirodnih bogatstava kao bitnoga elementa hrvatske kulturne baštine.
Projekt Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku predstavila je dr. sc. Tatijana Petrić, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, u petak, 6. svibnja 2016. godine, u 10.30 sati, u prostoru Knjižnice, a njegov uvodni program predstavnici nacionalnih parkova Risnjak, Paklenica i Krka te Parka prirode Kopački rit.
Uvodna najava projekta upravo su izložbeni prostori nacionalnih parkova Risnjak, Paklenica i Krka te Parka prirode Kopački rit postavljeni u korisničkome prostoru Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu na trećem katu. Oni će sljedećih šest mjeseci korisnicima Knjižnice, ali i široj javnosti, građom iz fonda Knjižnice, zanimljivim izlošcima iz svojega fonda te nizom tematskih predavanja predstaviti svoj bogat opus prirodne baštine te ih tako potaknuti da ga posjete i počnu o njem sustavno voditi brigu. U suradnji s Nacionalnim parkom Krka prvi će se program projekta ostvariti od 7. do 24. lipnja 2016. godine izložbom o arheološkome parku Burnum u predvorju Knjižnice.
Ostale će programe Knjižnica ostvariti raznovrsnim aktivnostima, kao što su organizacija tematske izložbe starih časopisa, knjiga, rječnika, plakata i ostalih zanimljivosti iz fonda Knjižnice, organizacija virtualne tematske izložbe izabrane građe i motiva starih časopisa, knjiga, rječnika, plakata i sl., organizacija predavanja znamenitih hrvatskih znanstvenika i prirodoslovaca, npr. članova Hrvatskoga prirodoslovnog društva, promidžba digitalnoga projekta Knjižnice Flora Jadrensis, organizacija manifestacije Zeleni sajamkoja uključuje zajednički nastup i izravnu promidžbu vlastitih programa svih suradnika i zainteresirane javnosti u predvorju Knjižnice, organizacija manifestacije Zeleni tjedan koja se održava u organizaciji Europske komisije, završnica promidžbenoga dijela projekta, predstavljanje programa na nacionalnoj razini uz sudjelovanje svih suradnika, uključenih knjižnica, ustanova, udruga i tvrtki, izradba dokumentacije i opskrba postrojenja Knjižnice tehnološkom (hladnom) vodom, izradba dokumentacije za postavljanje fotonaponskih ćelija za proizvodnju električne energije na krov Knjižnice te uvođenje ekološki prihvatljivoga sustava zaštite od požara.